Ekodomki PDF
środa, 12 października 2011 08:18
Selektywna zbiórka odpadów w dzisiejszych czasach stanowi wyzwanie zarówno dla firm transportujących odpady jaki i wytwórców odpadów, czyli Nas mieszkańców gmin miejskich i wiejskich. Obecnie selektywna zbiórka odpadów oparta jest głównie na systemie pojemników do których można wrzucać wcześniej posegregowane odpady.    
W zabudowie jednorodzinnej stosuje się również system workowy, który pozwala na odzysk bardziej różnorodnej frakcji odpadów.
 Zakład Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. w Bartoszycach współpracując z Urzędem Miasta Bartoszyce i Spółdzielnią Mieszkaniową „Budowlani” proponuje nowatorskie podejście do odbioru i zagospodarowania odpadów. W miejsce dotychczasowych altan śmietnikowych lub w ich pobliżu powstaną tzw. EKODOMKI. Ekodomek jest klimatyzowanym kontenerem wyposażonym w zaplecze socjalne dla pracowników oraz w niezbędną infrastrukturę pozwalającą odbierać odpady. Odpady przyniesione do ekodomku przez mieszkańców będą segregowane na kilka frakcji. Tutaj liczymy na pomoc mieszkańców, aby odpady przynoszone do ekodomku były wstępnie posegregowane na frakcję suchą i mokrą. W tym celu planujemy każde gospodarstwo domowe wyposażyć w odpowiedni pojemnik do odpadów organicznych pochodzenia roślinnego (obierki, resztki jedzenia). Tak dostarczone odpady ułatwią nam segregację odpadów i w jeszcze większym stopniu pozwolą uzyskać czyste odpady biodegradowalne W ekodomku będzie można również pozbyć się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Ekodomek umożliwi wysoki odzysk odpadów niemożliwy ze względu na małą ilość pojemników do selektywnej zbiórki w mieście. Ponadto odzysk surowców wtórnych z odpadów przywiezionych do sortowni jest bardzo mały ze względu na zanieczyszczenia. Segregacja odpadów w systemie ekodomków sprawi, że około 60% z nich nie trafi na składowisko.
W planach Spółki jest budowa 18 ekodomków na terenie Miasta Bartoszyce. Obecnie otrzymaliśmy decyzje środowiskowe na w/w przedsięwzięcie oraz decyzję lokalizacyjną na jeden ekodomek. Pilotażowo ekodomek ma powstać na osiedlu Piłsudskiego. Mamy nadzieję, że rozwiązanie, które proponujemy zostanie przez Państwo ciepło przyjęte.
Załączniki
Download this file (Decyzja dla ustalenia lokalizacji.pdf)Decyzja dla ustalenia lokalizacji.pdf[Decyzja]2296 Kb
Download this file (List intencyjny.pdf)List intencyjny.pdf[List intencyjny]495 Kb
Download this file (Opinia.pdf)Opinia.pdf[Opinia]617 Kb
Download this file (Postanowienie.pdf)Postanowienie.pdf[Postanowienie]881 Kb
Download this file (wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego.pdf)wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego.pdf[Wniosek]194 Kb
 
Copyright (C) 2017 Zakład Gospodarki Odpadami Sp. Z O.O.
Realizacja: pixman.pl