EKO przewodnik dla mieszkańców miasta Bartoszyce PDF
środa, 19 czerwca 2013 00:00

Od stycznia 2012r. weszła w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w Gminach, zmieniająca od podstaw system zagospodarowania odpadów. Od lipca 2013r. korzystamy z nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi, który ma zapewnić większy porządek, skuteczniejszą segregację, mniejsze zanieczyszczenie środowiska.

Aby przygotować społeczeństwo na czekające nas zmiany Zakład Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. we współpracy z Urzędem Miasta opracował EKO przewodnik dla mieszkańców miasta Bartoszyce, który zawiera m. in. dokładne informacje na temat selektywnej zbiórki, informacje na temat zbiórki ZSEE, baterii i przeterminowanych lekarstw. Ekologiczny poradnik jest przewodnikiem, po który mieszkaniec naszego miasta będzie mógł sięgnąć w każdej chwili i przypomnieć sobie gdzie wrzucić plastikową butelkę, czy kartonik po mleku.

Przewodnik przyczyni się do stosowania proekologicznych zachowań w życiu codziennym. Naszym celem było wyposażenie mieszkańców miasta Bartoszyce w wiedzę niezbędną do podjęcia konkretnych działań mających na celu ochronę środowiska (EKO przewodnik został bezpłatnie rozpowszechniony wśród mieszkańców miasta Bartoszyce).

Realizacja zadania przyczyniła się do przekazania w jasny i czytelny sposób, jak ważna jest segregacja odpadów dla środowiska naturalnego oraz jakie korzyści przynosi nam odzysk surowców wtórnych. Przewodnik ułatwił zrozumienie zasad i sposobów nowej gospodarki odpadami. Niewątpliwie przyczynił się do propagowania dobrych nawyków i praktyk ekologicznych, jakimi są recykling i selektywna zbiórka odpadów u źródła.

EKO przewodnik został dofinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

 
Podstawowe informacje z zakresu edukacji ekologicznej PDF
niedziela, 30 października 2011 20:15

Proste rozwiązania - reduce, reuse, recycle

Najbardziej korzystnym i trwałym sposobem rozwiązania problemu odpadów jest unikanie ich powstawania. Nasz rozrzutny i nieekonomiczny sposób korzystania z zasobów naturalnych ma ogromny wpływ na środowisko. Wszystko, co używasz i z czego korzystasz musiało zostać skądś zabrane. 
By wytworzyć produkty codziennego użytku takie jak gazetę czy kartonik na mleko, codziennie wydobywa się i przerabia tysiące ton surowców. W ciągu roku, każdy z nas wyrzuca ok. 300 kg śmieci. Codziennie na wysypiska śmieci trafia kilka tysięcy ton odpadów - jesteśmy w stanie zmienić te liczby! Wystarczy, że od dzisiaj w naszym życiu zagoszczą na stałe trzy proste zasady:            
1.    unikanie odpadów, [reduce]                                                                
2.    wielokrotne wykorzystanie produktów [reuse]                                          
3.    ponowne przetwarzanie odpadów, odzysk surowców wtórnych - recykling [recycle]


Unikanie odpadów – REDUCE


• Nasza droga do zmniejszenia objętości śmieci w domowym koszu zaczyna się już w sklepie. Moment zakupu to decydująca chwila. Kupując produkty zwróć uwagę na ich opakowanie i na to, co jest na nich napisane. Wybieraj produkty, które nie posiadają zbędnych opakowań. Chleb zapakowany w woreczek foliowy a po odejściu od kasy w kolejną reklamówkę smakuje tak samo jak chleb sprzedawany bez opakowania.
• Nie zapomnij wybierając się do sklepu zabrać własnej lnianej torby na zakupy. Można też wielokrotnie użyć toreb foliowych.
• Zredukuj ilość zużywanego przez siebie papieru w domu i w pracy. Staraj się wykorzystać obie strony kartki. Jeśli, podczas drukowania pojawił się błąd, nie wyrzucaj tej kartki, zużyj jej drugą stronę na wydrukowanie mniej ważnego dokumentu. W punktach kserograficznych proś i sam kseruj dwustronnie.
• Korzystaj z gazet i magazynów razem z sąsiadem lub przyjacielem.
• Staraj się używać i kupować produkty wielokrotnego użytku zamiast jednorazowych.
• Pożycz lub wynajmij sprzęt, który używasz tylko okazjonalnie np. szlifierka do parkietu.
• Zamiast jednorazowych baterii kupuj baterie nadające się do ładowania tzw. akumulatorki wraz za ładowarką - ich stosowanie jest tańsze i do tego zmniejsza ilość trujących odpadów (kadm, rtęć i inne).
W miarę możliwości stosuj w domu zasilacze do odbiorników radiowych, magnetofonów.


Wielokrotne wykorzystanie – REUSE


• Unikaj jednorazowych kubków, talerzy, sztućców i ręczników. Poproś, by w miejscu gdzie się codziennie stołujesz (bufet w twojej pracy czy w szkole) podawano Ci jedzenie w naczyniach wielokrotnego użytku.
• Kupuj napoje, jedzenie, środki chemiczne w opakowaniach, które można zwrócić lub ponownie napełnić. Unikaj jednorazowych butelek, puszek czy kartoników. Pamiętaj w świetle nowej ustawy w każdym sklepie na półce obok produktów zapakowanych w jednorazowe opakowanie musi stać produkt w opakowaniu zwrotnym.
• Ubrania i buty w których już nie chodzisz, ze względu na twój zmienny gust, wrażliwość na modę lub bezlitosny hormon wzrostu - który z roku na rok skraca rękawy, mogą okazać się niezastąpione dla innych osób. Sprzęt, oraz urządzenia gospodarstwa domowego, które jeszcze są sprawne a których Ty już nie używasz lub nie potrzebujesz takie jak np. fotele, kuchenki, meble, wanny, żelazko itp. możesz przekazać komuś innemu. Pomyśl o osobach przebywających na utrzymaniu państwa: domy dziecka, domy samotnych matek, schroniska dla bezdomnych. Jest tylu potrzebujących, nie wyrzucaj - oddaj.


Ponowne przetwarzanie surowców – RECYKLING 

Nie wszystkich odpadów można uniknąć, tak jak nie wszystkie rodzaje produktów poddają się wielokrotnemu użyciu. Odpady, których nie da się uniknąć ani używać wielokrotnie, należy poddać segregacji, aby odzyskać te, które nadają się do ponownego przetworzenia, czyli recyklingu. Selektywna zbiórka odpadów i pozyskiwanie tą drogą surowców wtórnych stanowi podstawę racjonalnej gospodarki odpadami.


Korzyści jakie daje segregacja

- Zmniejszenie kosztów wywozu odpadów – posegregowane odpady zajmują mniej miejsca w koszu. Mniej odpadów w pojemniku oznacza mniejsze koszty poniesione za wywóz odpadów.
- Zachowanie cennych zasobów naturalnych – do ponownego przetworzenia surowców wtórnych potrzeba mniej energii, wody, piasku.
- Zachowanie pięknych krajobrazów – segregacja zmniejsza ilość składowanych odpadów na wysypisku nie powstają nowe składowiska
- Zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby – segregacja uzmysławia nam, że za darmo można oddać np. plastikową butelkę, oponę, folię a nie spalać.


Hierarchia postępowania z odpadami:

• Kupujemy mniej (unikamy opakowań, kupujemy rzeczy trwałe i wielorazowego użytku).
• Nie używamy rzeczy jednorazowych (sztućce, tacki, długopisy, torebki foliowe itp.)
• Bierzemy ze sobą torbę na zakupy (nie potrzebne są wtedy jednorazowe foliówki).
• Staramy się unikać rzeczy, które staną się w przyszłości niebezpiecznymi odpadami (farby, lakiery, lekarstwa, baterie).
• Niepotrzebne lecz dobre rzeczy oddajemy innym (ubrania, książki, zabawki, meble itp.)
• Organizujemy segregację odpadów w domach i w szkole.
• Kupujemy rzeczy wykonane z surowców wtórnych.
• Rzeczy, których nie udało się wykorzystać wrzucamy do pojemnika na śmieci.


Źródło:
www.gajanet.pl
www.recykling.pl

 
Poradnik selektywnej zbiórki odpadów PDF
czwartek, 30 września 2010 22:35

Jednym z wielu zadań ZGO Sp. z o.o. w Bartoszycach jest prowadzenie działań promujących proekologiczny tryb życia zwłaszcza wśród najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Rzadko kiedy dzieci wiedzą co dzieje się z wyrzucanymi przez nie śmieciami, dlaczego i w jaki sposób warto segregować odpady czy też jak praktycznie zadbać o otaczające nas środowisko. Pragniemy prowadzić działania zmierzające do nauki aktywnego, a wręcz codziennego dbania o naszą planetę, m.in. poprzez organizację przyrodniczych wycieczek, prowadzenie własnych i włączanie się w ogólnopolskie akcje ekologiczne. Stosując ekologiczne działania rozwijamy wrażliwość na otaczającą przyrodę a także zachęcamy do zmiany złych nawyków prowadzących do niszczenia środowiska naturalnego.

Poradnik selektywnej zbiórki odpadów, który został wydany przez Zakład Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. oraz Urząd Miasta Bartoszyce  to zestawienie informacji dotyczących tego, w jaki sposób można segregować odpady, gromadzić je selektywnie i jakie przynosi to nam korzyści. Tekst do poradnika zawierający w/w informacje opracowali dla nas Michał Skup i Piotr Urbaszek, doktoranci z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Publikacja poradnika była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Poradnik można otrzymać nieodpłatnie w siedzibie naszej Spółki przy ulicy Zbożowej 8.
Serdecznie zapraszamy.

Załączniki
Download this file (poradnikszo.pdf)poradnikszo.pdf[PORADNIK]1727 Kb
 


Copyright (C) 2017 Zakład Gospodarki Odpadami Sp. Z O.O.
Realizacja: pixman.pl